Okapy

Aktywne filtry

299,00 zł
Okapy
Okap kuchenny kominowy ścienny 60 cm stal Smith&Brown SHCP-651-I2
299,00 zł
Okapy
Okap kuchenny kominowy z pokrętłem 60cm szkło LED KUMTEL
275,00 zł
Okapy
Okap kuchenny kominowy ścienny 60 cm czarny Smith&Brown SHCP-651-B2
299,00 zł
Okapy
Okap kuchenny kominowy 60 cm czarne szkło Smith&Brown SHCS-622-B3
425,00 zł
Okapy
Okap kuchenny kominowy 60 cm biały szkło Smith&Brown SHCS-632-W3
379,00 zł
Okapy
Okap kuchenny kominowy 60 cm czarne szkło Smith&Brown SHCS-632-B3

Okap kuchenny

Okap kuchenny jest to bardzo ważne wyposażenie każdej kuchni, jednak często pomijany i „zostawiany na sam koniec” przy wyposażeniu nowej kuchni. Nowoczesne okapy idealnie komponują się w wystój kuchni i dodają jej dodatkowych estetycznych elementów. Głównym celem okapu jest jednak usuwanie niepożądanego zapachu z kuchni podczas gotowania oraz zwalczanie wilgoci i tłuszczu, który może gromadzić się na meblach. Dlatego przy planowaniu nowej kuchni zwróć uwagę jaki okap kuchenny wybrać aby był funkcjonalny, estetyczny oraz prosty w użytkowaniu.

Okap kuchenny do zabudowy - rodzaje

Na rynku możemy spotkać klika rodzajów okapów kuchennych. Popularnym modelem jest okap kuchenny do zabudowy. Urządzenie to jest praktycznie niewidocznie i wkomponowane w zabudowę kuchenną. Często pojawiającym się rodzajem okapu jest okap podszafkowy teleskopowy. Okap ten jest montowany w szafce i posiada panel wysuwany. W domowych kuchniach często spotykamy również okapy kominowe zwane również okapami przyściennymi. Są one widoczne i stanowią również wystrój kuchni. Kolejny rodzaj to okap wyspowy. Mocowany jest on do sufitu nad kuchnią. Nowoczesnym zastosowaniem jest okap blatowy. Jest to okap do zabudowy montowany na blacie kuchennym. 

Pozostaje tylko pytanie, który okap kuchenny wybrać? Zależne jest to od wielu czynników w szczególności od samego stylu i wykończenia kuchni a także od indywidualnych preferencji. Przed wyszukiwaniem odpowiedniego okapu przede wszystkim należy znać szerokość jaką możemy przeznaczyć na zamontowanie urządzenia. Popularnie występują okapy do zabudowy 60 cm, jednak na rynku można spotkać okapy od 50 cm do nawet 120 cm.

Wyciąg czy pochłaniacz kuchenny – który wybrać?

Okap może pracować w dwóch trybach jako wyciąg kuchenny lub pochłaniacz. W trybie wyciągu opary są usuwane na zewnątrz za pomocą rury odprowadzającej. Pochłaniacz kuchenny nie wymaga podłączenia do wentylacji. Opary są oczyszczane z tłuszczu i zapachów zanim zostaną zwrócone do pomieszczenia przez kratki w górnej osłonie komina. Aby okap pracował jako pochłaniacz należy zainstalować filtr węglowy. Często okapy dostępne na rynku działają w trypie wyciągu i pochłaniacza. W drugim przypadku należy tylko zamontować filtry węglowe.

Jak podłączyć okap kuchenny?

Od tego jak podłączyć okap kuchenny zależy przede wszystkim rodzaj wybranego okapu i preferencje, czy chcemy aby okap pracował w obiegu otwartym czy zamkniętym. Tryb otwarty to inaczej wyciąg, stosowany do okapów kominowych. Okap kuchenny kominowy należy podłączyć do wentylacji za pomocą rury odprowadzającej. W taki sposób nieporządne zapachy i opary są usuwane na zewnątrz. Obieg zamknięty jest wtedy gdy okap pracuje jako pochłaniacz. Nie wymagane jest w tym przypadku podłączenie okapu do wentylacji. Należy tylko zamontować filtry węglowe, które są wymienne.